Vybíráme klimatizaci - KLIMAPOL

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Vybíráme klimatizaci


Většina na trhu dostupných přístrojů je vybavena větráním, chlazením či vytápěním, tyto funkce lze nastavovat podle aktuálního ročního období a potřeb majitele. Klimatizace slouží také k filtraci a ionizaci vzduchu pro odstranění nečistot, bakterií a pachů, čistí vzduch od alergenů (pylů, roztočů a podobně) a jsou schopny ho i vysoušet či zvlhčovat.
 
 
Vybíráme klimatizaci:

Při výběru klimatizace je jedním z určujících parametrů výkon. V tomto směru by měl přístroj odpovídat tepelným ziskům (v případě chlazení) nebo tepelným ztrátám objektu (v případě vytápění), v němž bude instalován. Tepelné zisky či ztráty ovlivňuje stav a zateplení budovy, orientace vůči světovým stranám, počet osob, které v ní žijí, roční období, množství jiných využívaných tepelných zdrojů. Orientační výkon lze vypočítat z tabulek, konečné rozhodnutí se však vždy vyplatí konzultovat s technikem. Kromě výkonu jsou pro výběr přístroje důležité technické parametry. Díky předpisům, které musí přístroje splňovat, je však tento ukazatel u většiny zařízení srovnatelný. Konečnou volbu tedy mohou ovlivňovat nadstandardní funkce a komfort provozu a ovládání.
 
Malé, hezké a šikovné
 
 
Klimatizace jsou vybaveny základním i nadstandardními funkcemi, při výběru je vhodné volit takové zařízení, které co nejefektivněji využijeme – tedy jak dlouho a v kterých obdobích roku bude využíváno, jak dlouho a na jakou teplotu bude zapnuto během dne, o kolik stupňů bude nezbytné prostor vytopit či ochladit – každý stupeň znamená vyšší náklady. Na místě je také volba kvalitního zařízení, které sice znamená vyšší cenu při nákupu, ale návratnost jednorázově vydaných prostředků je rychlejší díky úspornému provozu. Důležitá je také záruka, jakou firma poskytuje, tedy nejen stanovená dvouletá, ale prodloužená – tříletá či víceletá záruční doba na určité části přístroje a její podmínky (některé by mohly naopak výhodnost záruky pro zákazníka snížit).

Čistý filtr – čistý vzduch

 
S funkcí větrání a čištění vzduchu souvisí čistota filtrů vzduchu. Některé jednotky jsou vybaveny automatickým čištěním, což je výhodné – v místnosti se neustále obnovuje čerstvý vzduch, současně neustále čištěný vzduchový filtr nebrání průtoku vzduchu a minimalizuje tlakové ztráty. Přináší tedy i energetické úspory.
 
Funkce klimatizací

 
1. Chlazení
 
 
Základní funkcí klimatizace je chlazení vzduchu. Základem je kompresorový chladicí okruh. Skupenství chladiva se ve výparníku mění z kapalného na plynné, při odpařování je z klimatizovaného prostoru odebíráno teplo. Následným stlačením chladiva v kompresoru se zvýší teplota a tlak chladicího média, v kondenzátoru je opětovně zkapalněno a odebrané teplo předáno do okolního prostoru. Díky inverterové technologii poskytuje klimatizační jednotka v krátké době rychlé ochlazení, případně vytopení místností.
 
2. Vytápění
 
 
Moderní klimatizační zařízení může pracovat i obráceně – změnou směru proudění chladiva v systému se stává tepelným čerpadlem, které převádí teplo z vnějšího prostoru dovnitř a slouží k vytápění místností. Pracuje i při záporných venkovních teplotách. Běžný rozsah provozních teplot (teplota venkovní) je v režimu topení –7 až +24 °C, v režimu chlazení +18 až +43 °C. Existují však modely, které umí topit až do –20 °C, a naopak takové, které mohou pracovat v režimu chlazení celoročně. Komfort používání klimatizace zvyšuje funkce časování rychlého ohřevu, kterou oceníme ráno po probuzení nebo večer po návratu ze zaměstnání. Umožňuje přípravu maximálního topného výkonu, neboť jednotka je již odmražená a předehřátá.
KOUZLO JMÉNEM INVERTER
U klimatizací vybavených technologií inverter lze v určitém počtu kroků plynule měnit výkon kompresoru, neboť ten nemá fixní standardní otáčky – nerozbíhá se do maxima a nevypíná, ale podle potřeby zvyšuje a snižuje plynule výkon. Regulace je možná v intervalu 10 až 100 %. Technologie inverter vede ke zvýšení provozního komfortu klimatizace – vyšší efektivitě, nižší hlučnosti, nižší spotřebě energie, delší životnosti.
 
3. Větrání a čištění vzduchu

 
 
Těsné a tepelně izolované domy přináší vyšší energetické provozní úspory, ovšem o to více je třeba dbát na přísun čerstvého vzduchu v interiéru, odvod vodních par a zápachů a regulaci množství alergenů. I zde mohou klimatizace účinně pomáhat – jsou vybaveny doplňkovými filtry (prachovými, pachovými nebo ionizačními).
 
4. Odvlhčování a zvlhčování

 
 
Každá současná klimatizační jednotka má funkci odvlhčování vzduchu. Funkce odvlhčování udržuje v místnosti vhodnou relativní vlhkost vzduchu, která zamezí nežádoucím projevům nadměrné vlhkosti – vzniku plísní, poškození stěn a podobně. Nižší vlhkost znamená také vyšší tepelný komfort již při nižší teplotě, a tedy i energetické a finanční úspory.Zvlhčování vzduchu je zatím součástí vybavení klimatizačních jednotek pro domácnosti jen málokdy, jde stále o drahou funkci. Zvlhčování zamezuje pocitu sucha v krku a vysoušení pokožky.
POROVNÁNÍ VÝKONU
Základním parametrem výběru klimatizace je efektivita provozu. Tento koeficient vyjadřuje provozní náklady klimatizační jednotky za celou sezónu s ohledem na aktuální průběh. Dříve používané hodnoty EER a COP, poměr výkonu a příkonu, byly nahrazeny ukazateli SEER (parametr chlazení) a SCOP (parametr topení), které vychází z průměrného zatížení klimatizačního systému během sezonního provozu. Jde o složitější výpočet, hodnoty jsou udávány výrobcem a měly by být uvedeny v technické nebo prodejní dokumentaci přístroje.
 
Komfortní ovládání a design

 
 
Protože jsou klimatizace v interiéru obvykle umístěny na exponovaných místech, snaží se výrobci stále vylepšovat kromě funkcí také designovou stránku.Pro komfortní a současně i efektivní využívání klimatizace je vhodné zvolit zařízení s možností dálkového ovládání, a to nejen při pobytu v místnosti, ale i přes počítač, tablet či chytrý telefon. Klimatizace také poskytuje informace o provozní době či spotřebě energie, případně připomene nutnost vyčištění filtru. Pamatuje si preferované operační nastavení a chlazení. Některé přístroje je možné programovat i na určité časové období a podobně.
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky